TransInfo

Фот. Лучіан Міндрута/facebook

Альтернативні коридори: румунські фермери знову блокують прикордонні переходи

Після початку блокади українського кордону польськими перевізниками, товаропотік з України переорієнтувався на інші напрямки. Руку допомоги простягнула Румунія. Але й цей альтернативний шлях не безхмарний. Сьогодні було знов заблоковано рух вантажних автомобілів у напрямку пункту пропуску «Сірет - Порубне», а також «Вікову-де-Сус - Красноїльськ».  Яке ж значення відіграє Румунія у транспортних коридорах українського експорту?

Прочитати цю статтю можна за: 4 хвилини

Сьогодні, близько 12:00 фермери поновили блокування руху вантажних автомобілів на напрямку пункту пропуску «Сірет», який знаходиться навпроти українського пункту пропуску «Порубне».

Також почалося блокування румунського пункту пропуску «Вікову-де-Сус», що навпроти українського ПП «Красноїльськ», — зазначають у Державній прикордонній службі.

Ці, та нещодавні акції, коли румунські фермери на пункті пропуску „Сірет-Порубне” протягом 6 годин блокували рух вантажівок, стали неприємною несподіванкою для України з огляду на те, що румунський кордон відіграє для неї дедалі значущу роль.

Саме Румунія стала однією з ключових країн для транзиту української продукції після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну і блокади морських шляхів. У 2023 році Україна експортувала 14 мільйонів метричних тонн зерна через Констанцу, що становить приблизно 40 відс. від загального обсягу зернових поставок порту за рік, порівняно з 8,6 мільйона тонн у 2022 році.

Важкі часи

Аби полегшити торгівлю України в межах плану дій ЄС «Шляхи солідарності», Румунія отримає до 31 грудня 2024 року від ЄС 126 млн євро для інвестицій у порти, які зіткнулися зі збільшенням потоків після початку російського вторгнення в Україну, йдеться на сайті Єврокомісії.

Під час нещодавньої блокади експорту агропродукції з боку Польщі саме Румунія допомогла Україні вижити, заявив на прес-конференції 19 грудня президент України Володимир Зеленський.

Збитки тоді були колосальні: за словами Данила Гетманцева, голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики в етері телемарафону „Єдині новини”, блокування українсько-польського кордону призвело до зниження експорту через пункти пропуску на 40 відс., що, своєю чергою, спричинило втрату держбюджетом 9,3 млрд грн через недонадходження митних платежів.

Президент України Володимир Зеленський у телефонній розмові з Президентом Румунії Клаусом Йоханнісом 9 січня заявив також, що оголошене торік стратегічне партнерство України та Румунії наповнюється конкретними досягненнями: експорт української продукції через Румунію збільшився з 2 млн тонн до понад 3 млн тонн на місяць. У планах обох держав – подальше розширення пропускної здатності пунктів перетину кордону, щоб цей показник досяг цільових 4 млн тонн.

Розбудова прикордонної інфраструктури

Сухопітний перехід „Порубне – Сірет” має особливе значення, протягом минулого року на ньому відбулася велика реконструкція заради облаштування додаткових чотирьох смуг (дві на в’їзд, дві – на в’їзд) та сервісних зон з обох сторін. Ремонт будівель та смуги проїзду на прикордонному пункті тривав протягом 2023 року, під час реконструкції перевезення впали на третину, але вже наприкінці грудня на КПП «Порубне – Сірет» збільшили пропуск транспорту до 1000 авто за добу. Більшу частину робіт провели на КПП «Сірет», який знаходиться на території Румунії.

Тим часом, у листопаді запрацював новий пропускний пункт „Красноїльськ” на кордоні з Румунією. Зі слів заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергія Деркача, цей пункт добудували за пів року, виділивши з резервного фонду бюджету 115 млн грн. З румунською стороною також ведеться робота над повноцінним запуском вантажних перевезень на автомобільних пунктах пропуску „Дяківці – Раковець”.

Акції протестів на вантажних пунктах пропуску явно дисонують із цими конструктивними рішеннями обох держав.

Теги