TransInfo

Фот. Порт Антверпен-Брюгге

Економічне уповільнення б’є по портах. Але є виключення

Економічний спад сильно вдарив по європейських портах у 2023 році. Обсяги перевалки різко впали. Серед небагатьох портів, які зафіксували зростання, - польський порт.

Прочитати цю статтю можна за: 3 хвилини

Три найбільші європейські порти зафіксували зниження обсягів перевалки в 2023 році. Лідер за обсягами вантажів, порт Роттердам, обробив на 6,1 відс. менше вантажів, ніж роком раніше. Порт Антверпен-Зебрюгге, що посідає друге місце, обробив на 5,5 відс. менше вантажів, ніж у 2022 році, а порт Гамбург (який звітує лише про обробку контейнерів) – на 7,5 відс. менше вантажів.

У 2023 році війна в Україні, геополітична напруженість, висока інфляція та зростання процентних ставок вплинули на світову економіку та суттєво уповільнили економічне зростання. Це вплинуло на весь сектор логістики та діяльність HHLA, що призвело до результату, який виявився нижчим за наші очікування” – сказала Анжела Тізрат, генеральний директор HHLA – керуючої компанії порту Гамбурга.

Бодевін Сімонс, генеральний директор порту Роттердама, висловився в тому ж дусі. Він також звинувачує економічний спад у зниженні обсягів перевалки в голландському порту.

Падіння обсягів у трьох найбільших портах все одно було невеликим порівняно з іншими європейськими портами – в середньому на 10 відсотків у річному обчисленні.

У деяких випадках ситуація була навіть гіршою – наприклад, у Ризькому порту було зафіксовано падіння обсягів перевалки на 20 відс. Міністерство транспорту Латвії пояснює такий результат геополітичними факторами, особливо санкціями проти росії через війну в Україні. Наслідки війни в Україні ще сильніше відчуває на собі Талліннський порт – там перевалка вантажів знизилася на цілих 29 відсотків порівняно з 2022 роком.

Не всі програють

У той час як одні втрачають від російсько-української війни, інші порти несподівано стали бенефіціарами нинішньої геополітичної ситуації. Румунський порт Констанца зафіксував зростання перевалки на 22,5 відс., головним чином завдяки тому, що він став важливим центром перевалки сільськогосподарської продукції, що експортується з України.

Порт Гданськ також отримав вигоду від експорту зерна. Обсяги його перевалки зросли на 19 відс. у 2022 році. Сусідній порт Гдиня також може похвалитися вищими обсягами перевалки, ніж роком раніше (на 5 відс.).

2023 рік загалом був хорошим роком для польських портів – порт Щецин-Свіноуйсьце також покращив свій результат порівняно з 2022 роком.

Крім Констанци і польських портів, лише кілька інших портів зафіксували зростання перевалки в порівнянні з попереднім роком. Серед них: Більбао, Кіль, Гетеборг та італійський порт Джоя-Тауро. Баскський порт досягнув дещо кращого результату, ніж роком раніше, завдяки збільшенню обсягів наливних вантажів. Порт Кіль отримав вигоду від розширення Кільського каналу і замовлень на відповідні сипучі вантажі. Порт Гетеборг, з іншого боку, отримав вигоду від гарного стану шведської деревообробної промисловості.

Теги