Trans.info » Serwis informacyjny » Polska skazana przez trybunał EU: niepełne wdrożenie dyrektywy o homologacji ciężarówek

Polska skazana przez trybunał EU: niepełne wdrożenie dyrektywy o homologacji ciężarówek

Trybunał Sprawiedliwości UE skazał Polskę za niepełne wdrożenie unijnej dyrektywy z 2007 roku dotyczącej homologacji ciężarówek, samochodów dostawczych i autobusów.

Zostań fanem serwisu Trans.info na Facebooku!

Wszystko zaczęło się od tego, że nie dostarczyliśmy wszystkich przepisów ustawodawczych, wykonawczych i administracyjnych, potrzebnych do wdrożenia dyrektywy. Polska nie powiadomiła także Komisji Europejskiej o tych przepisach, uchybiając zatem zobowiązaniom ciążącym na mocy prawa UE.

Trybunał skrytykował fakt, że na żadnym etapie postępowania, które poprzedzało złożenie przez KE skargi do Luksemburga, nasz kraj nie powiadomił o krajowych przepisach wdrażających dyrektywę. Dopiero po wniesieniu pretensji w sierpniu zeszłego roku, Polska formalnie zapewniła, iż dyrektywa została wdrożona do prawa.

Polska argumentowała swoje postępowanie tym, iż niektóre przepisy nie wymagały obowiązkowego wdrożenia, ze względu na charakter dobrowolny, ściśle techniczny lub nie były skierowane do krajów członkowskich, ale do KE lub Rady UE.

Zadaniem omawianej dyrektywy, jest umożliwienie wzrostu konkurencyjności europejskiego sektora motoryzacyjnego i uproszczenie procedur homologacji.

Dodał(a): Łukasz Majcher    2011-10-28
Oceń: 75
Udostępnij innym:

Znasz jakieś ciekawe wiadomości?  Podziel się z innymi


Komentuj

Wiesz o remoncie lub korku?
Zgłoś to. Podziel się z innymi

Podziel się z innymi
Białoruś
Rosja
Ukraina
Przejście:
Bobrowniki0 h3 h
Koroszczyn0 h5 h
Kuźnica0 h0 h
Połowce0 h0 h
Sławatycze0 h0 h
Terespol0 h0 h
Przejście:
Bezledy0 h0 h
Gołdap0 h0 h
Gronowo0 h0 h
Grzechotki0 h0 h
Przejście:
Dorohusk0 h0 h
Hrebenne0 h2 h
Korczowa0 h3 h
Krościenko0 h0 h
Medyka0 h1 h
Zosin0 h0 h
Źródło: granica.gov.pl